“PURVA BRIDĒJS UGUNĪ”

Alaines muižas dārzā šur tur starp biezajiem zaļumiem mirdzēja baltās maija rozes. Arī kaktā, kur dārznieka mājas sarkanā siena sadūrās ar augsto sētu, liels krūms stāvēja pilnos ziedos. Garš, kupls zars sniedzās līdz pat atvērtam logam un piemetās pa reizei viegli viegli pie viņa rūtīm. Smalka smarša pildīja istabiņu, kurā Kristīne nupat ienāca un, dziesmu grāmatu uz galda nolikdama, mātei pretim nosēdās.
«Silts!» viņa sacīja un noņēma no galvas balto batista lakatiņu ar melnajiem punktiem. «Varen silts, mammiņ.»

Liepājas teātra gaiteņos te viens, te cits dzied līdzi aktieriem, kas vaiga sviedros strādā uz skatuves. Kārļa Lāča mūzika ar Regnāra Vaivara rakstītajiem tekstiem dun translāciju aparātos, gaiteņos un mugurkaula smadzenēs, izrādes aktieru ansambli, visdrīzāk, nepametot pat miegā. Dimd skrienoši soļi, krīt akmeņi, plīkšķ pļaukas un skatuves malā kā sekunžu skaitītājs tikšķ metronoms, uzmanot katras zilbes īsto atrašanās vietu.
«Karsts!» ikviens mūziklā iesaistītais aktieris var apstiprināt ar skatienu vien. «Varen karsts, skatītāj.»

Dienu pa dienai, mēģinājumu pa mēģinājumam Liepājas teātris saaug ar mūzikla materiālu, kuru, Rūdolfa Blaumaņa noveles “Purva bridējs” un lugas “Ugunī” rosināts, režisors un libreta autors Regnārs Vaivars pavērsis pret mums – 21.gadsimta Edgariem, Kristīnēm un Akmentiņiem. Rūdolfa Blaumaņa spēja radīt noveles un lugas, kas izdzīvo cauri laikam, slēpjas stāsta skaidrībā. Kristīne ir izvēles priekšā – ļaut vaļu sirdij un saistīt savu nākotni ar Edgaru, vai sekot prātam un saistīties ar Akmentiņu. Pareizās atbildes nav un diskusija par to, kurš kuram būtu jāuzvar un kā mēs rīkotos Kristīnes vietā, ilgst jau savus 130 gadus. Mūzikla režisors Regnārs Vaivars teic, ka visiem būtu labāk, ja šāds stāsts nekad nebūtu noticis, bet tajā pašā laikā arī apstiprina, ka pat visneizskaidrojamākās izvēles mēdz notikt skaisti, šausminoši dabīgi un līdz asarām pašsaprotami.

«Nu tad lai Dievs man palīdz…» viņa sacīja un gribēja tāļāk runāt, bet nevarēja. Darba vēl daudz, bet tiekamies jau pavisam drīz.
Par izrādi un tās radošo komandu vairāk lasiet šeit!
Biļetes iespējams iegādāties šeit!

Fotogrāfijas autors: Armands Kaušelis

You may also like

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *