Seņkovs un Šekspīrs

Pirmizrāde Elmāra Seņkova un Šekspīra savienībai Liepājas teātrī saules gaismu ieraudzīs jau pēc trīs nedēļām. Biļetes nopērkamas šeit.

CXLVI

Teic, dvēsele, – vai, miesā mājojot,
Kur ļaunas dziņas tevi važās sien,
Tu visu gribi ārišķībai dot,
Bet iekšienē būt nabaga arvien?
Par mitekli, kas īsu brīdi būs,
Tavs vārgums pārāk dārgi maksāt mēdz.
Kad tārpi reiz šo mantojumu gūs,
Vai tad patiešām viss būs pazaudēts?
Nē, dvēsele, tev vergot jāpārstāj;
Lai tev tavs miesas grausts par kalpu top,
Vairs nezemojies, nemirstību krāj
Ikkatru stundu, kas tev jāsastop.
No nāves pārtiec, un, ja gals būs tad,
Lai nāve mirst, tu nemirsi nekad.
/Šekspīrs/

Šekspīra teātris jau vairāku gadsimtu ilgumā apliecina cilvēka asinskāri un dzīvnieciskuma spēku prāta priekšā, un labi, ka tā – caur to mēs baudām, ka esam dzīvi! Globe teātris vēsturiski ir 17.gadsimta Londonas izklaides epicentrs, kaut Šekspīra lugas pludot pludo to raksturu asinīs, kas lietas visdažādākajās slepkavībās. Taču kuram gan nav skaidrs, kāpēc pūlis sajūsmā auroja, vērojot varas cīņas uz skatuves – kurš gan nav sastapis savā ceļā greizsirdību, varaskāri, miesaskāri, melus, manipulēšanu, slēptākās dziņas, zaudējuma sāpes… Liepājas teātra topošajā izrādē darbojas Šekspīra lugu 18 raksturi un teju tik pat reižu uz skatuves kāds mirst. Koncentrētā formā un apjomā tiek iztirzāts viss cilvēka spilgtāko neirožu klāsts. Savu vājību priekšā cilvēks kļūst tik smieklīgi vājš, ka to kļūst kāri vērot.

Šekspīra lugu iestudēšana visos laikos ir bijis režisoru izaicinājums un profesionālās varēšanas apliecinājums. Tāpat arī aktieriem – spēja iedvest Šekspīra 17.gadsimta sākumā rakstītajos tekstos 21.gadsimta domas ātrumu ir grūti, bet pie izdošanās sniedz neizmērojamu baudu. Darba vēl ir daudz! Bet latiņa augsta – un tomēr, vai gan citādi maz būtu interesanti? Caur izaicinājumiem mēs nemirstību krājam.

 

You may also like

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *