Īsumā par būtiskāko. Šekspīrs

Lai jums būtu vieglāk izdzīvot stundas, kas mūs šķir no “Šekspīra” pirmizrādes, lūk, noskaņas rosinošs atgādinājums par to, kas tad īsti norisinās lugās, kuras izmantotas Elmāra Seņkova iestudējumā.

RIČARDS III

Ričards III ir Anglijas mirstošā karaļa Edvarda IX brālis. Viņš ar gudru ziņu liek apcietināt savu otru brāli Klerensu, kuru vēlāk pavēl arī noslepkavot, lai tādā veidā izbrīvētu sev ceļu uz valsts troni pēc karaļa nāves. Lai nostiprinātu iespēju iegūt nedalītu varu, Ričards bildina lēdiju Annu – sāncenšu dzimtas Henrija VI dēla atraitni. Ar viltu un Bekingemas hercoga palīdzību Ričards pats proklamējas par karali un liek nogalināt karaļa Edvarda dēlu Jorku. Kad tas izdarīts, viņš vēlas apprecēt sava brāļa meitu, vēl jo vairāk nostiprinot savu pozīciju varas hierarhijā.
Ričarda noziegumi saceļ pret viņu angļu tautu, un pat viņa līdzšinējais palīgs, Ričarda “labā roka” – Bekingems viņu nodod. Visi ir pret Ričardu, pat viņa māte, kura novēl Ričardam nāvi. Tieši to viņš arī saņem, jo mīlestību ar varu iegūt nav iespējams.

OTELLO

Venēcijas republikas karavadoņa Otello karodznieks Jago apskauž un ienīst savu priekšnieku leitnantu Kasio un vēl jo vairāk tā priekšnieku Otello, tāpēc uzliek sev par mērķi panākt abu ciešanas.
Moris Otello mīl skaisto venēcieti Dezdemonu. Jago panāk Kasio degradāciju par piedalīšanos kādā iereibušo kautiņā, kurā Jago viņu ievilinājis, un iedrošina Kasio lūgt Dezdemonu palīdzēt viņam atgūt savu godu un posteni. Tad Jago iestāsta Otello, ka Kasio ir Dezdemonas mīļākais, un ar viltu viņam beidzot izdodas pārliecināt mori, ka viņa Dezdemona ir neuzticīga. Greizsirdības izmisīgā uzliesmojumā Otello nogalina Kasio, kurš nāvīgi ievaino arī Jago. Atriebības sātu neguvis, Otello nožņaudz Dezdemonu un arī pats izvēlas mirt – šī pasaule ir pārāk nežēlīga mīlestību alkstošām sirdīm.

MAKBETS

Skotu karavadonis Makbets, atgriezdamies mājās pēc asiņainas kaujas ar vikingiem, satiek pārdabiskas būtnes, kuras viņam pareģo Skotijas karaļa kroni. Makbets atstāsta savai sievai – lēdijai Makbetai dzirdēto, un tā, iedegusies godkārībā, piekodina viņu nogalināt karali Dankanu. Makbets paklausa sievu, taču sirdsapziņas mokas par padarīto abus noved neprātā – Makbets nu vēlas nogalināt katru, kas viņam šķiet aizdomīgs, bet lēdija Makbeta aptver, ka viņas rokas un gods nekad vairs nekļūs tīrs no asinīm, un iegūtā vara neattaisno uz to liktās cerības. Lēdija Makbeta nogalina sevi pati, un bez viņas Makbeta dzīve kļūst neizturams slepkavību virknējums, kuru nav iespējams pārtraukt.

ROMEO UN DŽULJETA

Divas ģimenes – Monteki un Kapuleti – plosa nāvīgs naids, cīņa par virskundzību, sāncenšu nežēlība un nebeidzamas varas spēles. Romeo Monteki atliek vien ieraudzīt Džuljetu Kapuleti, lai abi iemīlētos no pirmā acu skatiena. Viņi strauji viens otram atzīstas jūtās un sola savstarpēji mūžīgu mīlu, kaut abi zina, ka tas nav iespējams šai pasaulē, kas tik negodīga Vien nāve var viņus abus vienot uz mūžiem, un pusaudžu kaislā mīlā uz to viņi arī iet.

Kā viļņi, irdami pret krasta oļiem,
Tā mūsu stundas dienu plūsmā zūd.
Mums tālāk tikt par priekšgājēju soļiem,
Un turpinātājiem to darbā būt.
Ik piedzimšana, rotāta ar ziediem,
Iet pretī briedumam. Pēc tam tūlīt,
Jau draudot ļauna aptumsuma biediem,
Laiks doto dāvanu sāk atprasīt.
Laiks jaunībai tās plauksmi nesaglabā
Un grumbas ievelk pierē skaistulei,
Plūc pašu dārgāko, kas rodams dabā,
Viss nāvē brūk, kur izkapti tas spēj.
Un tomēr vārsmām šīm sniegt mūžību,
Kur dzīvosi par spīti nāvei tu.
/Viljams Šekspīrs/

Tiekamies pirmizrādē!
Jūsu Liepājas teātris

P.S. Photoshopā paspēlējies Mārtiņš Kalita, attēlos Edgars Pujāts – Margarita, Kaspars Kārkliņš – Otello, Gatis Maliks – Makbets un Kaspars Gods – Hercogiene.

You may also like

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *